YENİ KONUT SATIŞLARINDA KDV ORANI DEĞİŞİKLİĞİ – BKK

BÜYÜKŞEHİRLERDE KONUT SATIŞLARINDA KDV HESAPLANMASINDA YENİ DÜZENLEME

BAKANLAR KURULU KARARI

YENİ YAPI RUHSATI ALARAK YAPILACAK KONUT SATIŞLARINDA KDV ORANI HESAPLAMA ŞEKLİ DEĞİŞTİ.

Eski Düzenleme:

Düzenlemeyle konutun büyüklüğünün yanı sıra yapıldığı arsanın değerine göre KDV alınacak. Böylece eski sistemde 120 metrekarelik bir konutu 200 bin liraya alan bir vatandaş % 1 ORAN İLE 2 bin lira KDV öderken, yeni sistemde 16 bin lira ödeyecek.

Eski sistemde 150 m2 altındaki dairelerde % 1 üzerindeki dairelerde ise % 18 KDV oranı uygulanıyordu.

Bakanlar Kurulu, büyükşehir sınırları içindeki yeni konutlardan alınacak KDV oranlarında değişiklik yaptı. Buna göre büyüklüğü 150 metrekareye kadar olan konutlardan alınacak KDV oranını, konutun yapıldığı arsanın değeri belirleyecek. Konutun arsa metrekare fiyatı 500 liranın altında ise eskiden olduğu gibi KDV oranı yüzde 1 olacak. Ancak arsa değeri 500 ila 1000 lira arasında ise KDV oranı yüzde 8’e çıkacak. Arsanın metrekare değeri 1000 liranın üzerinde olanlar ise yüzde 18 KDV ödeyecek.

YAPI RUHSATI OLANLAR KURTULDU
Yeni uygulama yapı ruhsatı 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren alınan konutlar için geçerli olacak. Yani yapı ruhsatı alınarak inşaatı devam eden konutların tesliminde eski sistem geçerli olacak. Büyüklüğü 150 metrekareye kadar olan bu konutlar yine yüzde 1 KDV ödeyecek.

RİSKLİ ALANLAR HARİÇ

Yeni uygulamadan 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında olan yerler muaf tutuldu. Yani afet riski altındaki evini yıkanlar ile bulunduğu yer bu yasa kapsamında ‘riskli alan’ ilan edilen yerler ile ‘rezerv alandaki’ konutlardan alanlar, eskiden olduğu gibi konutun metrekaresine göre vergi ödeyecek.